Tillväxt i Brandt – Kliver in som majoritetsägare i Dalarna

Brandt fortsätter att utöka geografiskt genom att ingå i ett delägarskap på tre anläggningar i Dalarna.

Inför det förväntade tillträdet den 1 dec. kommer anläggningarna genomgå en integrering och byte av varumärke till Brandt. Utökandet består av tre anläggningar i Mora (Mora Bil & Traktor), Hedemora (Hedemora Bilforum AB) och Falun (Bilfocus i Dalarna) som kommer tillhandahålla försäljning och servicetjänster för Ford och Hyundai.

Sebastian Brandt, VD Brandt Fordon AB, säger:

”Eftersom vi snabbt expanderar är det viktigt att kombinera storskaligheten och stabiliteten med kunskapen och det driv som idag finns på den lokala marknaden. Vi ser en stor tilltro om framtiden tillsammans!”

Genom detta växer inte Brandt bara geografiskt utan även med Hyundai som ett nytt varumärke, men framför allt tillkommer nya medansvariga. Våra nya medansvariga i Dalarna kommer att tillföra stor motivation, engagemang och erfarenhet till Brandt.

Brandtkoncernen fortsätter att växa och ser med stor glädje fram emot att lära känna regionen Dalarna.

Om företaget

Brandt är bilkoncernen som säljer Dacia, Ford, MG, Mazda, Renault, Volvo Cars och Volvo Trucks & Buses samt dotterbolaget Brandt Båt som säljer elbåtar av märket X- Shore. Bolaget startades 1929 av familjen Brandt, som fortfarande är ägare till bolaget. Koncernen har 32 anläggningar på 22 orter med en omsättning på ca 3,5 miljarder samt ca 600 anställda.

Koncernens ledstjärna är att ha långsiktigt nöjda kunder och erbjuda dessa produkter och tjänster så hela mobilitetsbehovet tillgodoses. Verksamheten skall bedrivas på ett sådant sätt att miljön skadas minimalt och att anställda skall känna en stolthet över koncernen.

Vi finns i din närhet!

För information vänligen kontakta:

Sebastian Brandt, VD
0521 – 265321
sebastian.brandt@brandtbil.se

Erbjudanden och kampanjer

Ett urval av våra aktiva kampanjer.